Liga krajowa

Ekstraklasa. Lechia wygrała derby Trójmiasta i wyprzedziła Lecha w tabeli

W 29. kolejce Lotto Ekstraklasy Lechia Gdańsk pokonała w derbach Trójmiasta Arkę Gdynia 2:1. Gdańszczanie dzięki zwycięstwu wyprzedzili w tabeli Lecha Poznań.

Od mocnego uderzenia rozpoczęli piłkarze Arki Gdynia. W 7. minucie po rzucie rożnym i małym zamieszaniu w polu karnym, piłkę przed szesnastym metrem dopadł Formella, który bez dłuższego zastanawiania się oddał strzał, ale Lechię uratowała poprzeczka. Również od poprzeczki odbiła się piłka w 21. minucie, gdy Peszko dośrodkowywał, a piłka po rykoszecie leciała w stronę bramki, ale nie wpadła za kołnierz bramkarzowi. Chwilę później głową uderzał Paixao, ale minimalnie chybił. Arka się broniła.

Piłka po raz pierwszy zatrzepotała w siatce w 27. minucie meczu po akcji braci Paixao. Flavio dostał piłkę na prawą flankę, po czym wbił piłkę pod bramkę Arki. Między obrońców wbiegł jego brat Marco i strzałem bez przyjęcia (piszczelem, kolanem?) pokonał Konrada Jałochę. Arka mogła odpowiedzieć w 31. minucie ale strzał Formelli zatrzymał Kuciak. Jeszcze przed przerwą swojego trafienia szukał Flavio Paixao, ale jego strzał zza pola karnego złapał golkiper Arki.

Gdańszczanie podwyższyli prowadzenie w 62. minucie. Gracze Arki nie potrafili wyjść spod pressingu i stracili piłkę przed własną bramką. Peszko wpadł w pole karne i uderzył na bramkę z bardzo ostrego kąta. Zdawało się, że ta akcja nie ma szans na powodzenie, ale było inaczej. Piłka po rykoszecie od obrońcy Arki zmieniła lekko tor swojego lotu i zaskoczyła Jałochę. W 70. minucie wyrównał ładnym strzałem z rzutu wolnego Dominik Hofbauer, ale Lechia dowiozła prowadzenie do końca meczu, dzięki czemu wyprzedziła w tabeli Lecha Poznań.

Pierwsza w tabeli pozostaje Jagiellonia (56 punktów), druga jest Legia (55), a trzecia Lechia (53). Czwarty jest Lech, który ma 52 punkty. Gdynianie mają 30 punktów i zajmują trzecie miejsce od końca. Wyprzedzają Ruch Chorzów i Górnika Łęczna.