News

Francja – Hiszpania. Arbitrowi dwukrotnie pomogła wideoweryfikacja. Nadchodzi nowy rozdział w futbolu

Czas pomyłek sędziowskich w piłce nożnej powoli zmierza ku końcowi, bo większość z nich wkrótce wyeliminuje system VAR. W meczu towarzyskim Francji z Hiszpanią (0:2) system wideoweryfikacji pomógł arbitrowi dwukrotnie. Najpierw sędzia po analizie wideo nie uznał gola Griezmanna (pozycja spalona), a później uznał bramkę Deulofeu (brak spalonego).

Spotkanie to pokazuje jak wiele mogą zmienić w futbolu powtórki wideo. Na początku drugiej połowy Jallet wrzucił piłkę w pole karne, Kurzawa zgrał głową do Griezmanna, a napastnik Atletico wpakował ją do bramki. Gol został uznany, chorągiewka liniowego nie poszła w górę, Francuzi się cieszą, ale arbiter główny skonsultował decyzję ze swoim asystentem. Po powtórce wszystko stało się jasne – gola nie było, Kurzawa był na pozycji spalonej. 0:0, a gdyby nie powtórka wideo to Francuzi prowadziliby 1:0.

W 68. minucie bramkę z rzutu karnego zdobył David Silva wyprowadzając Hiszpanów na prowadzenie. Dziesięć minut później wideoweryfikacja znów się przydała. Hiszpanie przeprowadzili genialny atak, który zapoczątkował Busquets, Alba włączył się do akcji lewą flanką i zagrał do Deulofeu, który skierował piłkę do bramki. Sędzia liniowy uniósł chorągiewkę, ale arbiter główny postanowił skonsultować decyzję z asystentem siedzącym przed komputerami. I słusznie, bo Hiszpan nie był na pozycji spalonej. 2:0 dla Hiszpanii. Warto dodać, że weryfikacja potrwała zaledwie 40 sekund!

Pique przyznał po meczu, że „system działał bardzo dobrze i dobrze byłoby mieć VAR w La Liga. Prosimy o to od jakiegoś czasu”. Można więc śmiało powiedzieć, że system VAR został największym zwycięzcą hitu. Wreszcie mogłoby być w piłce sprawiedliwie. Przeciwnicy będą mówić, że to zabija piękno futbolu, a zwolennicy, że wreszcie jest sprawiedliwie. Zastosowanie nowych technologii w futbolu jest raczej nieuniknione i jeśli testy systemu VAR będą nadal wypadać tak pozytywnie jak w meczu Francja – Hiszpania, to najprawdopodobniej sędziowie będą mogli z niego korzystać podczas najważniejszych imprez.