Liga Europy

Liga Europy. Anderlecht pożegnał się z rozgrywkami. Asysta Łukasza Teodorczyka

To koniec europejskich rozgrywek dla Łukasza Teodorczyka i jego Anderlechtu Bruksela. Od Belgów lepszy w dwumeczu okazał się Manchester United, ale tylko minimalnie. Dwukrotnie po 90. minutach było 1:1, więc o awansie zadecydowała dogrywka w Anglii, podczas której piłkarze Mourinho zdobyli bramkę i wygrali rewanżowe starcie 2:1. W półfinale zagrają także: Ajax, Celta Vigo i Lyon.

Dwumecz pomiędzy Anderlechtem i Manchesterem United to bez wątpienia najciekawsze starcie w ćwierćfinale Ligi Europy. Starcie w stolicy Belgii zakończyło się remisem 1:1 po bramkach Henricha Mychitariana i Leandera Dendonckera. W pierwszym meczu Łukasz Teodorczyk zagrał tylko przez ostatnie kilkanaście minut meczu, bo wcześniej zmagał się z urazem barku. Polski napastnik rewanżowy mecz rozpoczął w wyjściowym składzie.

Angielski zespół objął prowadzenie już w 10. minucie spotkania. „Czerwona Diabły” wyszły z kontratakiem, Rashford dostał piłkę w pole karne, po czym wyłożył ją do wbiegającego w pole karne Mychitarian, który mocnym, płaskim strzałem pokonał bramkarza Anderlechtu. Zawodnicy Mourinho poszli za ciosem i po chwili stworzyli sobie dwie kolejne dobre okazje pod bramką rywali, ale dobrze interweniował Ruben.

W 21. minucie Belgowie mogli wyrównać, ale Acheampong nie trafił w bramkę w sytuacji sam na sam z Romero. Teodorczyk i spółka mimo zmarnowanej okazji przez kolegę z drużyny ruszyli do przodu. Wyrównali w 31. minucie. Po strza Tielemansa i rykoszecie piłka odbiła się od poprzeczki i spadła przed bramką pod nogi Teodorczyka. Polak miał problemy z jej opanowaniem, ale zdołał jakoś dograć do Hanniego, który skierował ją do bramki.

W drugiej połowie spotkania coraz większą przewagę zdobywali gracze Mourinho, ale nie potrafili znaleźć drogi do bramki rywali. Dobre szanse mieli Pogba, Rashford i Ibrahimović, ale pudłowali, lub dobrze bronił Ruben. Ostatecznie po 90 minutach na tablicy wyników widniał wynik 1:1, co oznaczało konieczność zarządzenia dogrywki. Niestety nie brał już w niej udziału Łukasz Teodorczyk, który zszedł z murawy w 79. minucie, gdy zmienił go Thelin.

Pierwsza część dogrywki nadal nie przynosiła rozstrzygnięcia, więc coraz więcej kibiców myślało o tym, że o awansie którejś z drużyn zadecyduje seria rzutów karnych. Nic z tego. W 107. minucie gola na 2:1 i jak się później okazało – na wagę awansu – zdobył Rashford. Dośrodkowanie w pole karne, Fellaini zgrał piłkę do młodego Anglika, a ten ograł zwodem dwóch obrońców i precyzyjnym strzałem pokonał golkipera rywali.

Prócz Manchesteru Unitted do półfinału Ligi Europy awansował Ajax Amsterdam, który wyeliminował Schalke (2:0 i 2:3); Celta Vigo, która w dwumeczu pokonała Genk (3:2 i 1:1); oraz Lyon, który po rzutach karnych pokonał Besiktas.