ciekawostka

Przykurzone Pomniki (odc.13) Kiedy strzelały „Nieposkromione Lwy” cieszył się cały świat: Roger Milla!!!

Czołowa postać mundialowych wydarzeń w latach ’82, ’90 i ’94. Na jego występy czekał cały świat, a gdy strzelał – cały świat się cieszył, taki był Roger Milla, którego cieszynkę Coca-Cola wykorzystała w swojej reklamie.

Futbol z Afryki ma z pewnością wielu bohaterów: George Weah, Finidi George, Nwankwo Kanu, Samuel Eto, Adebayor i inni – głównie zawodnicy najlepszych reprezentacji: WKS, Nigerii i najpopularniejszej na świecie: Kamerunu, którą nazywa się „Nieposkromionymi Lwami”.

To właśnie ta reprezentacja zrobiła najwięcej dla afrykańskiej piłki, to dzięki jej świetnej postawie i widowiskowej grze, FIFA po 1990 roku przyznała Afryce jedno miejsce więcej na światowym czempionacie. A postacią „numer 1” tej reprezentacji był trzykrotny uczestnik i najstarszy strzelec Mistrzostw Świata: Roger Milla (wł.Miller)

Zadebiutował na MS Espana 82, gdzie zapisał się nieuznanym golem z Peru i odpadnięciem z czempionatu już po pierwszej fazie w wyniku trzech remisów, które Kamerun osiągnął z Peru, Włochami i Polską.

Karierę zaczynał w 1970 roku w Leopards Douala by potem przenieść się do Tonnerre Younde a w drugiej połowie dekady wylądować we Francji, gdzie początkowo nie był gwiazdą i raczej przesiadywał na ławkach – jak w Valenciennes czy Monaco. Karierę na miarę światowej sławy zrobił dopiero w Saint – Etienne i Montpellier, ale zawodnik ten rozkwitał zawsze na okoliczność Mistrzostw Świata – mimo, że decyzję o zakończeniu kariery podjął po raz pierwszy w 1987 roku.

To właśnie wówczas na wyspie Reunion na Oceanie Indyjskim, w barwach lokalnego JS Saint Pierroise wynalazł go prezes kameruńskiej federacji i namówił 38-latka by ten dołączył do kadry szykującej się do Italia ’90. Cóż to była za decyzja! Roger Milla strzelił na włoskich mistrzostwach 4 gole, stał się ich bohaterem, czołową gwiazdą, a dzięki postawie nieposkromionych lwów, FIFA przyznała Afryce dodatkowe miejsce na MŚ – futbol z czarnego lądu zyskał status atrakcyjnego, a reprezentację Kamerunu, Nigerii, WKS, Ghany, Algierii czy Maroka mają wysokie notowania zarówno u kibiców jak fachowców – nikt ich już nie lekceważy.

Dwa gole strzelone Rumunii i tyle samo Kolumbii dały Kameruńczykom ćwierćfinał MŚ – wówczas było to bezprecedensowe osiągnięcie. Dopiero Senegal w Korei – Japonii(2002) i Ghana w RPA (20110) wyrównały ten stan rzeczy. Kamerun przetarł szlaki, otworzył oczy fachowców na afrykańską piłkę, zdobył serca kibiców na całym świecie, którzy bili brawo przez łzy, gdy Anglicy dopiero po dogrywce wygrywali 3:2 mając w niej dwa rzuty karne. To na Italia 90, cieszynka po drugim golu Kolumbii została treścią reklamy Coca Coli.

Na Mundialu w 1994 roku, Roger Milla przyjechał jako 42 latek, drużyna nie wyszła z grupy, ale oin strzelając gola Rosji, został najstarszym strzelcem w historii imprezy – i tak zapamiętamy dwukrotnie najlepszego Piłkarza Afryki – popatrzcie jak czarował Roger Milla i Nieposkromione Lwy z Kamerunu:

 

 

Komentarze

komentarze

Najczęściej czytane

Góra
select language