Robert Lewandowski jest na 5. miejscu w klasyfikacji Złotego Buta

Robert Lewandowski zdobył dwie bramki w meczu Bayern Monachium – Eintracht Frankfurt, wygranym przez Bawarczyków 3:0. Dla Polaka były to gole numer 20 i 21 w Bundeslidze. Polak jest na 5. miejscu w klasyfikacji Złotego Buta. Do pierwszego Leo Messiego traci dwie bramki.

W meczu 24. kolejki z Eintrachtem Frankfurt Polak po raz pierwszy na listę strzelców wpisał się w 38. minucie spotkania. Lewandowski zgrał piłkę głową w pole karne do Muellera, po czym wbiegł w szesnastkę. Niemiec podbiegł do końcowej linii i zagrał piłkę wzdłuż bramki rywali. Futbolówka przeszła dwóch obrońców i bramkarza, a następnie „Lewy” z najbliższej odległości kopnął ją do pustej bramki. Na 2:0 w 41. minucie podwyższył Douglas Costa po podaniu Alaby. W 55. minucie polski napastnik zdobył drugą bramkę. Robben zagrał mu górną piłkę pod bramkę rywali. Polak na małej przestrzeni przyjął futbolówkę i uderzył mocno na bramkę Eintrachtu. Bramkarz nawet nie interweniował. Dla Polaka były to gole numer 20 i 21 w Bundeslidze, w obecnym sezonie. Co ciekawe reprezentant Polski ustrzelił w sobotnie popołudnie 100 bramkę w zaledwie 136 spotkaniu dla bawarskiego giganta.

Reprezentant Polski zbliżył się do Aubameyanga w klasyfikacji strzelców Bundesligi i traci do niego już tylko jedną bramkę. Gabończyk w weekend zdobył jedną bramkę w meczu z Herthą, a jego zespół przegrał 1:2. Rywalizacja super-strzelców Bundesligi zapowiada się ciekawie do samego końca rozgrywek, bo nie wygląda na to, żeby któryś miał odpuścić.

Lewandowski dzięki dwóm trafieniom jest na 5. miejscu w klasyfikacji Złotego Buta. Ranking powstaje w oparciu o liczbę goli strzelonych przez piłkarzy w rozgrywkach ligowych, która jest mnożona przez współczynnik trudności rozgrywek. Najwyższy (2,0) mają: Anglia, Włochy, Hiszpania, Niemcy i Portugalia. 1,5 ma np. Francja i Belgia.

Pierwszy w klasyfikacji jest Leo Messi, który zdobył w tym sezonie już 23 gole, co daje mu 46 punktów. Drugie miejsce zajmują ex aequo Bas Dost (Sporting Lizbona), Aubameyang (Borussia Dortmund) i Andrea Belotti (Torino), którzy w swoich ligach zdobyli 22. bramki, czyli mają 44 punkty w klasyfikacji. Za nimi na 5. miejscu plasuje się Lewandowski – 21 bramek, 42 punkty. W Ligue 1 Edison Cavani zdobył już 27 bramek, ale liga francuska ma mniejszy przelicznik (1,5) i dlatego Urugwajczyk ma tylko 40,5 punktu. W poprzednim sezonie nagrodę zgarnął Luis Suarez, który uzbierał 80 punktów – 40 goli w La Liga.