News

Udany dzień polskich sportowców. Michał Kwiatkowski wygrał Mediolan-San Remo, a Piotr Żyła pobił rekord Polski [WIDEO]

To był udany dzień dla polskich sportowców. Polski kolarz Michał Kwiatkowski został zwycięzcą 108. edycji wyścigu Mediolan-San Remo. Skoczkowie zajęli drugie miejsce w konkursie drużynowym na skoczni mamuciej w Vikersund. Piotr Żyła skokiem na odległość 225,5 metra pobił rekord Polski.

Dla Michała Kwiatkowskiego zwycięstwo w 108. edycji wyścigu Mediolan-San Remo to drugi najważniejszy triumf w zawodowej karierze. Polak jest mistrzem świata wyścigu ze startu wspólnego z 2014 roku. Dzisiejszym zwycięstwem pisze piękną historię, bo żaden Polak nie wygrał wcześniej w kolarskim monumencie (miano monumentów lub klasyków nadaje się tylko najbardziej prestiżowym wyścigom jednodniowym, obecnie jest ich pięć). Polak na kilometr przed metą był w trzyosobowej ucieczce – pomiędzy Peterem Saganem i Julianem Alaphilippe. Mieli około 10 sekund przewagi nad goniącym ich peletonem. Jako pierwszy sprint rozpoczął Sagan, ale Kwiatkowski ruszył za nim, a w samej końcówce wcisnął się między Słowaka i Francuza. Na mecie Polak o centymetry wyprzedził obecnego mistrza świata.

W Vikersund oglądaliśmy kapitalny konkurs drużynowy, choć początkowo na to się nie zanosiło. Po kilku skokach jury postanowiło przełożyć zawody na późniejszą godzinę. Opłaciło się czekać, bo kibice oglądali kapitalne loty, a co najważniejsze w roli głównej występowali Polacy. Jako pierwszy odpalił Piotr Żyła, który lotem na 245,5 metra pobił rekord Polski. Maciej Kot lądował tylko metr bliżej, a Stoch 2,5 metra bliżej. Dla wspomnianej trójki to rekordy życiowe, ale rekord świata bili natomiast inni. Robert Johansson skoczył 252 metry i wydawało się, że nikt go nie pobije. Nie cieszył się z niego jednak długo, bo Kraft wylądował półtora metra dalej, choć można mieć wątpliwości czy skok ustał. Konkurs wygrali Norwegowie, drugie miejsce zajęli Polacy, a trzecie Austriacy.